ALÇIPAN

Alçıpan, ince alçıpan panellerden oluşan bir yapı malzemesidir. Pano, iki kat özel kağıt arasına sıkıştırılmış bir alçı taşı katmanından oluşur. Alçıpan, alçı sıvaya ıslak sıva uygulamasının daha önceki yaygın tekniğinden çok daha verimli bir yapım yöntemi sağlar.

Kurulumu kolay olmakla birlikte, alçıpan binalara karşı bir yangın koruma önlemi sağlar. Alçıtaşı kristal formda büyük miktarlarda su içerir; 10 fit kare (1.0 m2) alçıpan, 2 litre (2 1) su içerir. Yangına maruz kaldığında, alçı panelindeki su buharlaşır; Panelin sıcaklığı, suyun tamamı tahliye edilinceye kadar 212 ° F (100 ° C) değerinde kalır ve alttaki ahşap iskeleti korur. Suyun tamamı buharlaştıktan sonra bile, alçının kendisi yanmayacak ve büyük ölçüde yangına karşı koruma sağlamaya devam edecektir.

Alçıdan yapılan alçıpan, binlerce yıldır yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Aslında, Mısır’ın Büyük Piramitleri içindeki duvarlara en az 4000 yıl önce uygulanan sıva hala iyi durumda. Bugün alçıpan paneller dünya çapında modern inşaatta yaygın olarak kullanılmaktadır.

İşlenmemiş içerikler

Alçıpanın birincil bileşeni mineral alçıdır. Dünya çapında bol miktarda çökelti içinde bulunan hafif yoğunluklu bir kayadır. Alçı (veya dihydrous kalsiyum sülfat) her molekülünde, iki su molekülü (lH oluşmaktadır 0) ve kalsiyum sülfat bir (CaSO ). Ağırlıkça bileşik% 21 su, ancak hacimce yaklaşık% 50 su.

Jips içinde mevcut su kristal formda olduğundan, malzeme kuru. Buzun, başka bir kristalin su, oda sıcaklığında bir sıvı olmasına rağmen, alçı moleküllerdeki su, 212 ° F’ye (100 ° C) ısıtılmadıkça katı kalır, bu noktada gaz halini değiştirir ve buharlaşır. .

Gypsum, gypsos denir Eski Yunanlılar tarafından, insan için bilinen en yararlı minerallerden biridir. Saf haliyle beyazdır, ancak safsızlıklar genellikle gri, kahverengi, pembe veya siyah gibi renkler verir. Eski Asurlular alabaster adını verdiler ve ondan heykeller yaptılar. Bugün, pulverize jips çok çeşitli uygulamalar için kullanılmaktadır. Bazı diş macunu markalarının bir bileşenidir ve boya, kozmetik ve ilaç gibi ürünler için dolgu maddesi olarak kullanılır. Otomotiv pencere camı cilalanırken alçı yatağında sabitlenir. Alçı, tarım alanlarına gübre ve toprak düzenleyici olarak uygulanır. Mükemmel bir kalsiyum kaynağı olan ekmek gibi gıdaları takviye etmek için kullanılır. Hareketli resimlerde simüle edilmiş kar fırtınaları oluşturmak için bile kullanılır.

Su içeriğinin% 75’ini çıkarmak için kırılan ve ısıtılan alçı, Paris’in alçısı olarak bilinir. Bu ince beyaz toza su eklendiğinde, elde edilen malzeme kolaylıkla istenen herhangi bir şekle kalıplanır. Kurutulduktan sonra, yeniden oluşturulan alçıtaşı, arzu edilen şekli korurken, kaya benzeri niteliklerini geri kazanır. Alçıpan yapımında kullanılmasının yanı sıra, bu malzeme heykeller, çömlekler, tabaklar, banyo armatürleri ve kırık kemikler için döküm yapmak için kullanılır.

alçıpan
alçıpan

Saf haliyle, alçıtaşı beyazdır, ancak kirlilikler çoğunlukla gri, kahverengi, pembe veya siyah gibi renkler verir. Su içeriğinin % 75’ini çıkarmak için kırılan ve ısıtılan alçı, Paris’in alçısı olarak bilinir. Bu ince beyaz toza su eklendiğinde, elde edilen malzeme kolaylıkla istenen herhangi bir şekle kalıplanır.

Kuzey Amerika’da her yıl milyonlarca ton alçı çıkarılır ve alçı levha kullanıldığı başlıca üründür. Yeni çıkarılan malzemenin yanı sıra, alçıpanın üretiminde kullanılan alçının% 20’ye kadarı, üretim tesisinde veya şantiyelerde üretilen atıklardan geri dönüştürülebilir. Elektrik santrallerinde baca gazı kükürt giderme işleminin bir yan ürünü olarak üretilen alçı, yüksek kaliteli alçı levha yapmak için ekonomik, çevreye duyarlı bir hammadde sağlar.

Çoğu alçıpanın üretiminde iki tip kağıt kullanılır ve her iki tip de geri dönüştürülmüş gazete ile yapılır Fildişi manila yüzü kâğıdı, uygun şekilde astarlandığında, çoğu boyayı ve diğer duvar apresi ürünlerini kabul eder. Gri arka kağıt, banyo gibi ortamlarda su buharının akışına direnen özel bir alçıpan tipini üretmek için alüminyum folyo ile lamine edilebilir. Özel tip alçı levha çeşitleri farklı kağıt türleri ile yapılabilir; Örneğin, bazı kağıtlar, çeşitli derecelerde neme karşı dirençli hale getirilirken, başka bir yüksek emici kağıt türü, yerleştirildikten sonra ince bir kaplama sıva rengini kabul edecek şekilde tasarlanmıştır.

Üretim süreci

Alçıpanın imalatı, alçı çekirdek malzemenin iki kağıt kağıdının arasına yerleştirilmesi, ürünün kurutulması ve standart ebattaki paneller haline getirilmesidir.

Katkıların harmanlanması

  • 1 Üretilen duvar panelinin çeşitliliğine bağlı olarak, alçıpanın çekirdeğini oluşturacak olan Paris’in alçısı ile belirli katkı maddeleri harmanlanır. Her ilave bileşen, alçı tozu miktarının yüzde birinin birinden daha azına eşittir. Kâğıt kaplamaların çekirdeğe yapışmasına yardımcı olmak için nişasta eklenir ve çekirdeğin gerilme mukavemetini (boyuna basınca dayanıklılık) arttırmak için kağıt hamuru eklenir. Yangına dayanıklı dereceli alçı levha üretirken, umulmadık vermikülit eklenir; Bazı durumlarda kil de eklenir.
  • 2 Uygun kıvamda bir bulamaç oluşturmak için Paris karışımının sıvasına su eklenir. Son üründe istenen nem direnci seviyesine ulaşmak için bir asfalt emülsiyonu ve / veya bir balmumu emülsiyonu eklenir. Bir deterjan gibi bir köpürtücü madde eklenir ve karıştırma işlemi sırasında hava malzemeye girer. Bitmiş alçı paneli% 50’nin üzerinde hava olacak; Bu, levhanın ağırlığını en aza indirir ve çerçevelemeyi kesmeyi, takmayı ve tırnak ya da vidalamayı kolaylaştırır. Ateşe dayanıklı alçı levha yaparken cam elyafı ıslak çekirdek malzemeye eklenir.
alçıpan
ALÇIPAN

Sandviç yapmak

  • 3 Alçı bulamacı, bir uzun tahta makineye açılan bir kağıt tabakası üzerine dökülür. Başka bir kağıt tabakası bulamacın üstünde açılır. Sandviç daha sonra alçı çekirdeği uygun kalınlığa kadar sıkan bir silindir sistemi içinden geçer. En yaygın kalınlıklar 0.37 inç (9,5 mm), 0,5 inç (12,7 mm) ve 0,62 inç (15,7 mm) ‘dir.

Kenarları bitirme

  • 4 Alçıpan sistemlerinde otomatik montaj hatları 300-800 feet (93-247 m) arasında değişir. Alçıpan, taşıyıcı bant boyunca devam ettikçe, kenarlar oluşur. Panelin son kullanımına bağlı olarak çeşitli şekillerde kenarlar mümkündür. Seçenekler geleneksel kare kenarı, dil ve oluk tipini, konik ve / veya eğimli kenarları ve hatta yuvarlak kenarları içerir.
  • 5 Yüz kağıt her kenarın etrafına sıkıca sarılır ve arka kağıda yapıştırılır.

Panelleri kesmek

  • 6 Kenarlar şekillendiğinde, sıva çekirdeği sürekli şeridi standart panel boyutlarına kesmek için bir bıçak için yeterli şekilde ayarlanmıştır. Genel olarak 48 inç (1219 mm) veya 54 inç (1572 mm) genişliğinde olan tahta genellikle 8 feet (2400 mm) veya 12 feet (3600 mm) uzunluğunda paneller halinde kesilir.

Kurutma işlemi

  • Paneller uzun, kuruyan bir fırında besleyen bir konveyör hattına aktarılır. Örneğin bir tesiste, gazla çalışan fırın 470 fit (143 m) uzunluğundadır. Paneller fırına 500 ° F (260 ° C) girer ve sistemden geçtikleri 35-40 dakika boyunca kademeli olarak azalan ısı seviyelerine maruz kalırlar. Nem ve sıcaklık kurutucuda dikkatle kontrol edilir.

Bitmiş ürün

  • 8 Kurutma fırından çıktıktan sonra, kuru duvar panelleri, 30 veya 40 levhanın “kaldırılması” halinde paketlenmeden önce görsel olarak incelenir ve nakliyeyi beklemek üzere depoya aktarılır. Her kart, depo envanteri, faturalandırma ve perakende düzeyinde fiyat taraması için kullanılan bir UPC barkodu ile etiketlenir.

Ürün Evrimi

Yüzyılın başında alçı panelin icadından bu yana, performans özelliklerini iyileştirirken, daha hafif bir ağırlık kazanması için kademeli bir ilerleme kaydedilmiştir. 1950’lerin sonlarında, standart alçıpan (yangına dayanıklı değil) metrekare başına 2 pound ağırlığındaydı (metrekare başına 9,8 kg); standart alçı panelin çeşitli türleri şimdi metrekare başına yaklaşık 1,6 pound (metrekare başına 8 kg) civarındadır. Bu sadece taşıma ve montajı kolaylaştırır, aynı zamanda nakliye masraflarını da azaltır.

Yangına dayanıklı ve neme dayanıklı alçı panoları 1950’lerin sonlarında ve 1960’ların başında geliştirilmiştir. Bir başka inovasyon 1988 yılında kontrollü yoğunluk (CD) tavan panosunun geliştirilmesi ile geldi. Bu üründe, çekirdek, standart bir yoğunluk çekirdeğinin her iki tarafında ince, yoğun tabakalar oluşturacak şekilde sıkıştırılır. CD kartı 0,5 inç (12,7 mm) kalınlıkta olmasına rağmen, 0,62 inç (15,7 mm) kalınlığında olan geleneksel alçı panelden daha sarkma dayanıklıdır.

Diğer bir araştırma alanı, duvar tahtasının atılmasının daha iyi yollarını içerir. Bina inşaatı sırasında, hem panellerin kesilmesi, hem de gerekli şekilleri ve kullanılamayan hasarlı panelleri kesmek için trapezler oluşturulmuştur. 1990 yılında ABD’deki arazi dolgularında tahmini 1,7 milyon ton (1,5 milyar kg) alçı levha atık malzemesi birikmiştir. Bu materyali toz haline getirme ve bunu basitçe atmak yerine bir toprak muamelesi olarak kullanma alanında araştırmalar başlamıştır. . Etkilerin, özellikle tarımsal kullanım için üretilen alçı ürünler ile elde edilenlere çok benzediği görülmektedir.

Paylaşmak Önemsemektir!